Mgła, ulewny deszcz, śnieg lub gołoledź to trudne warunki pogodowe. Wymagają one zachowania szczególnej ostrożności niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym kierowcą. Na co zwracać uwagę i o czym należy pamiętać podczas jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych?
Jazda podczas ulewnego deszczu
Niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wymagają zachowania ostrożności i szczególnej uwagi. Opady sprawiają, że nawierzchnia jest śliska, a droga hamowania znacząco się wydłuża. Ulewny deszcz znacznie ogranicza widoczność, dlatego zawsze powinieneś włączać wycieraczki i zachowywać większy dystans od samochodu z przodu. Najlepiej, jeśli będzie on dwukrotnie większy niż zazwyczaj, dzięki temu będziesz mieć czas na reakcję na sytuację na drodze. W takich warunkach pogodowych zwiększone jest ryzyko kolizji lub potrącenia pieszego.
Podczas opadów deszczu unikaj gwałtownego hamowania i gwałtownego wchodzenia w zakręty. Na mokrej nawierzchni może wystąpić zjawisko aquaplaningu, czyli poślizgu wodnego, który jest skutkiem używania niewłaściwych opon, nadmiernej prędkości, a także wody nagromadzonej na drodze i w koleinach.
Burza i silny wiatr
W czasie burzy bardzo często pada ulewny deszcz, wieje silny wiatr, może pojawić się również grad. Podczas takich warunków pogodowych najlepiej, jeśli przerwiesz jazdę samochodem i zatrzymasz się w bezpiecznym miejscu, takim jak na przykład parking. Deszcz padający podczas burzy, ogranicza widoczność, a silny wiatr może spowodować, że na drodze znajdzie się powalone drzewo, złamane gałęzie lub inne bariery.
W takich warunkach atmosferycznych pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego odstępu od samochodu przed Tobą, trzymaj obie ręce na kierownicy, zmniejsz prędkość i unikaj gwałtownego przyspieszania oraz hamowania.
Ograniczona widoczność – jazda we mgle
Mgła to zjawisko atmosferyczne, podczas którego bardzo często dochodzi do dużego spadku widoczności i może nie być widać przeszkód na drodze, a nawet samej drogi. Utrudniona widoczność może utrudnić zauważenie innych pojazdów, pieszych czy rowerzystów.
Podczas jazdy w takich warunkach możesz używać świateł przeciwmgłowych przednich razem ze światłami mijania. Tylnych świateł przeciwmgłowych możesz natomiast używać tylko wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do 50 metrów lub mniej.
Mgła często powoduje, że droga jest mokra i śliska, dlatego pamiętaj, że droga hamowania się wydłuża. Dostosuj prędkość i zachowaj odpowiednio duży odstęp od innych pojazdów, dzięki czemu będziesz mieć czas na reakcję, jeśli pojawi się jakaś przeszkoda. Unikaj wyprzedzania, jeśli jednak musisz wyprzedzić lub wyminąć inny samochód w gęstej mgle, to koniecznie użyj krótkich sygnałów dźwiękowych.
Jazda zimą – śnieg i lód
Jazda zimą, kiedy na drodze może być śnieg albo lód, to wyzwanie dla każdego kierowcy. Na takiej nawierzchni droga hamowania może wydłużyć się nawet czterokrotnie. Niebezpieczeństwem jest również gołoledź, która pojawia się, gdy krople wody zamarzają w kontakcie z zimną nawierzchnią.
Jeśli droga jest oblodzona, to musisz pamiętać o zmniejszeniu prędkości i dostosowaniu jej do panujących warunków oraz zachowaniu odpowiednio dużego odstępu pomiędzy pojazdami. Hamuj delikatnie i nie wykonuj gwałtownych manewrów. Pamiętaj również, że oblodzona droga to ryzyko wpadnięcia w poślizg.
Zimą, gdy na drodze może być śnieg albo lód, konieczne jest używanie opon zimowych, ponieważ zwiększają one przyczepność. Zanim rozpoczniesz jazdę, pamiętaj o usunięciu śniegu i lodu z okien, lusterek, dachu i świateł.
Bezpieczeństwo w trudnych warunkach – podsumowanie
Jazda samochodem w niekorzystnych warunkach atmosferycznych wymaga pełnej uwagi, skupienia i koncentracji. Niesie ze sobą wiele wyzwań, dlatego trzeba pamiętać o tym, żeby zachować ostrożność i ograniczyć prędkość. Trzeba również pamiętać o tym, żeby pojazd był w dobrym stanie technicznym. Nie stosowanie się do takich zasad zwiększa ryzyko kolizji i wypadków.